سه‌شنبه ۱۳۹۸/۰۹/۱۲

یوسفی:

تصمیمات غلط در سایت محمدآباد مشکل ساز شده است

به گفته رییس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر قزوین، در زمان تاسیس سایت محمدآباد قرار براین بود روزانه ۲۵۰تن زباله به سایت وارد شود،؛ ولی این میزان به ۸۰۰ تن افزایش یافته است که این روند مشکل ساز شده است.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر قزوین؛ زهرا یوسفی ریس کمیسیون خدمات شهری پارلمان‌محلی قزوین با اشاره به روند ساخت سایت محمدآباد اظهار داشت: عملیات اجرایی این سایت در سال ۸۳ آغاز شد و تا سال ۸۹ ادامه یافت در این زمان نیز با شرکت اوراسیا قراردادی مبنی بر بهره‌برداری این شرکت از سایت منعقد شد و از آنجایی که استانداری از عملکرد این شرکت رضایت نداشت، پیشنهاد پذیرش مسئولیت سایت محمدآباد را ارائه داد.

وی افزود: به این ترتیب شرکت نصر محمدآباد با مسئولیت استانداری تاسیس و مسولیت سایت را برعهده گرفت و بنا شد، سالانه ۸۰ میلیون تومان بابت اجاره بهای آن پرداخت کند.

یوسفی تصریح کرد: در زمان تاسیس سایت محمدآباد، قرار بر این بود که روزانه ۲۵۰ تن زباله به سایت وارد شود؛ ولی این میزان به ۸۰۰ تن افزایش یافته است؛ چراکه پس از واگذاری سایت به استانداری مقرر شد، این سایت تا شعاع ۳۰ کیلومتری را پوشش دهد.

رییس کمیسیون خدمات شهری پارلمان قزوین اضافه کرد: شهرداری قزوین در شرایطی که ۱۴ میلیارد تومان برای راه‌اندازی این سایت هزینه کرده است با تصویب استانداری موظف شد سهام آن را در اختیار تمامی شهرداری قرار دهد که درپی آن شاهد هستیم شهرداری‌هایی که برای ساخت سایت هزینه‌ای پرداخت نکرده‌اند، سهامدار آن شده اند.

یوسفی خاطرنشان کرد: در زمان تاسیس سایت محمدآباد افق بهره وری از آن ۲۰ ساله تعریف شد؛ ولی پس از گذشت ۵ سال شاهد هستیم که ظرفیت آن درحال اتمام است.

وی با بیان این که سایت محمدآباد در ابتدا ۱۱۰ هکتار بود، ولی در یک بازه زمانی با مصوبه استانداری و محیط زیست ۱۰ هکتار آن به دفن زباله های صنعتی اختصاص یافت، افزود: بر اساس مصوبه های موجود سالیانه باید ۲ هزار و ۵۰۰ تن پسماند صنعتی به سایت محمدآباد وارد شود؛ در صورتی که تاپایان سال ۹۶ حدود ۳۳ هزار تن زباله صنعتی در این سایت دفن شده است.

این عضو شورای اسلامی شهر قزوین ادامه داد: درسال ۹۷ بیش از ۵ هزار تن زباله و در سال ۹۸ نیز ۳ هزار تن زباله دیگر به این سایت اضافه شده است. همچنین هشدار تخلیه زباله های شیمیایی و خطرناک عسلویه و استان‌های دیگر که در این سایت دفن شد نیز واکنش‌هایی را به همراه داشت.

یوسفی خاطرنشان کرد: شهرداری اگر بخواهد سایت پسماند دیگری در استان راه اندازی کند، باید ۳۰ میلیارد تومان اعتبار هزینه کند، و عملیات اجرایی آن نیز ۳ سال به طول می‌انجامد.

وی افزود: در حال حاضر باید دید، چرا سرمایه گذاری شهرداری قزوین برای ایجاد این سایت، از بین رفته و برای شهرداری بازدهی به همراه نداشته است؟؛ از سوی دیگر این سوال مطرح می شود که چرا نظارتی بر کار پیمانکار سایت محمد آباد صورت نگرفته است؟.

این عضو شورای شهر قزین اضافه کرد: بیشترین آسیبی که بابت سایت محمدآباد به مجموعه مدیریت شهری قزوین وارد شد به دلیل تصمیم گیری غلطی بود که با دیدگاه استانداری و آن هم برای تاسیس شرکت روی داد؛ چرا که این کار موجب شد کار تخصصی شهرداری قزوین به افراد غیر کارشناس سپرده شود.

یوسفی تاکید کرد: چرا از زمانی که این سایت واگذار شد اعتراضی از سوی مجموعه مدیریت شهری صورت نگرفت؟اکنون که دستگاه های آن خراب شده ، لندفیل ها مشکل دارد، زنگ خطرها به صدا درآمده است و به بن بست رسیده ایم بناست به شهرداری قزوین واگذار شود.

وی همچنین پیشنهاد تشکیل نشست فوری با اداره کل محیط زیست استان را برای تصمیم گیری در خصوص سایت محمدآباد مطرح کرد.
 

/پایان پیام/

تصاویر مرتبط