سه‌شنبه ۱۳۹۸/۰۹/۱۲

امینی:

روزانه ۸۵۰ تن زباله وارد سایت محمدآباد می شود

سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری با حضور در صحن علنی پارلمان محلی قزوین، گزارشی از وضعيت سایت محمدآباد ارائه کرد و خواستار رسیدگی جدی به این سایت شد.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر قزوین؛ مهدی امینی در این جلسه، ادامه روند کار را در سایت محمدآباد با همین شرایط موجب نارضایتی ساکنان این منطقه عنوان و بیان کرد: لایحه تاسیس شرکت نصر محمدآباد در سال ۹۰ به شورای شهر ارائه شد و در نهایت این شرکت در سال ۹۲ به بهره برداری رسید و تمامی مسئولیت های حقوقی سایت محمدآباد بر عهده این شرکت قرار گرفت.

وی با اشاره به روند تاسیس سایت محمدآباد تصریح کرد: در سال ۹۳ تا ۹۸ قرار بود ۵۰ هزارتن کمپوست از پسماندهای آنجا تهیه شود، ولی از آنجایی که فرایند تولید کمپوست انجام نشد، چندین مورد آتش سوزی در آن رخ داد.

این مسئول بیان کرد: در دو ماه گذشته شرکت نصر محمدآباد به منظور جلوگیری از این مشکل با اعتباری بالغ بر یک میلیارد تومان در ۲۰ هکتار از این سایت اقدام به دفن مواد آلی دپو شده کرد؛ در حالی که ظرف سال های ۹۴ تا ۹۸ باید از این مواد آلی کمپوست‌ تهیه می شد.

امینی با بیان این که بخش تخمیر سایت پسماند محمدآباد ۲۵۰ تن ظرفیت دارد، عنوان کرد: مواد اولیه کمپوست وقتی در سایت پردازش می شود، در سایت تخمیر دپو می شود؛ ولی از آنجایی که ظرفیت لازم برای این کار وجود نداشت به سایت تخمیر انتقال داده نمی شد.

وی با بیان این مطلب که روزانه در این سایت ۸۵۰ تن پسماند پذیرش می شود که حدود ۶۰۰ تن مازاد بر ظرفیت تخمیر است. عنوان کرد: درحال حاضر حدود ۵۰۰ تن از پسماندها به بخش پردازش انتقال می یابد؛ اما از آنجایی که کمپوستی تولید نمی شود، به طور مستقیم برای دفن ارسال می شود که این وضعیت چالش برانگیز است و باید برای آن تدابیری اندیشید.

امینی با بیان این که شهرداری ظرف سال های ۸۴ تا ۹۲ حدود ۱۴ میلیارد تومان برای ایجاد سایت محمدآباد هزینه کرده است، افزود: در سال ۹۴ کارگروه پسماند استان مصوب کرد که هر یک از شهرداری‌هایی که تمایل دارند پسماند خود را به سایت محمدآباد تحویل دهند، باید به ازای هرکیلو زباله هزینه پرداخت کنند که این مصوبه شامل شهرداری قزوین نیز بود.

سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری قزوین خاطرنشان کرد: استانداری قزوین در سال ۹۷مصوب کرد، پسماند ۲۱ شهر و روستا از سطح استان را در سایت محمدآباد تحویل بگیرد که مسئولیت این کار نیز برعهده شهرداری قزوین قرار گرفت.

این مسئول اضافه کرد: درحال حاضر مدیریت فضای موجود کار دشواری است، البته این موضوع درکارگروه پسماند نیز مطرح شده است؛ ولی با افزایش ظرفیت سایت محمدآباد نیز موافقتی صورت نمی گیرد و چنانچه این موضوع ادامه پیدا کند با اعتراض ساکنان محمدآباد روبه رو می‌شود

/پایان پیام/

تصاویر مرتبط