شنبه ۱۳۹۸/۰۷/۱۳

تنها بانوی نامزد تصدی شهرداری قزوین در تالار مردمی شورا:

توجه به ابنیه تاریخی و فرهنگی شهر در برنامه ریزی ها

تنها بانوی نامزد تصدی پست شهرداری قزوین در صحن علنی شورای اسلامی شهر قزوین با اشاره به اهمیت ابعاد تاریخی و فرهنگی شهر قزوین گفت: این شهر دارای ظرفیت بی بدیل تاریخ و فرهنگ و پیشینه قوی از مدنیت است و باید مدیریت شهری در قزوین با این نگاه دیده شود.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر قزوین؛ آتوسا مومنی درخصوص محور شهید انصاری گفت: این پروژه بسیار پیچیده است و نیاز به رجوع به تجارب بین المللی دارد و نیازمند مطالعات جدی در بافت این محدوده هستیم.

وی اظهار داشت: زمان زیادی نداریم و باید با روشهای آزموده جهانی این پروژه را به نتیجه و سرانجام برسانیم.

وی در خصوص بدهی های شهر قزوین گفت: متاسفانه از ظرفیتهای بالقوه این شهر و زیربنای فرهنگی آن برای رفع مشکلات به ویژه در پرداخت بدهی ها استفاده نشده است.

این نامزد تصدی پست شهرداری قزوین تأکید کرد: باید برنامه ریزی ها مبتنی بر هویت فرهنگی مردم انجام شود تا درآمدزایی به درستی انجام شود.

مومنی خاطرنشان کرد: به دلیل نادیده گرفتن ظرفیتهای فرهنگی و تاریخی شهر قزوین، این شهر و پتانسیل های آن در مجامع بی المللی دیده نمی شود.

مومنی با اشاره به تعیین حریم در شهر قزوین گفت: نیازمند حفظ پلاکهای ارزشمند و دانه های تاریخی در شهر قزوین هستیم که هیچ گاه این امر محقق نشده است.

به گفته مومنی، به دنبال حفظ تک دانه ها هستیم و شهروندانی که دارای حیات هستند و باید مردمی که حیاتشان به بافت تاریخی متصل است، در این حریم ها حفظ شوند.

در شهر قزوین بایستی دانه های تاریخی حفظ شود و حیات اجتماعی شهروندان موجود در آن دچار اختلال نشود.

این نامزد تصدی شهرداری قزوین، تاکید کرد: بافت فرسوده و بافت از کارافتاده ادبیات شفافی دارد و باید مدیران به ادبیات میراثی و قانونهای این حیطه آشنا باشند تا شهری آباد و آزاد و شاداب داشته باشیم.

وی در خصوص اهمیت باغستان سنتی قزوین گفت: باغستان دو وجه دارد یک مورد وجه میراث مادی و وجه دیگر میراث فرهنگی ناملموس است؛ چرا که دانش سنتی، هدایت آب و همزیستی مسالمت آمیز میان مردم جامعه در این باغها بی نظیر است.

وی تأکید کرد: باید روح باغستان را در برنامه ریزی ها لحاظ کنیم؛ چراکه باغداران خودشان مشارکت کنندگان در حفظ آن خواهند شد.

به گفته مومنی، باید به مردمی که از باغستان کسب درآمد می کنند اجازه ایجاد فرصت داد که از جمله آن می توان به ایجاد چاه خانه برای امتداد باغستان اشاره کرد.

وی به نوع سرمایه گذاری در شهر قزوین اشاره کرد و گفت: زیرساخت های قزوین فرهنگی و تاریخی است و سرمایه گذاری ها در آن باید مبتنی برای تاریخ و فرهنگ باشد.

مومنی ادامه داد: اگر به گردشگری سلامت ورود کنیم می توانیم گردشگران رابه شهر هدایت کنیم.
 

 کمک به جذب اعتبارات از طریق اتصال به شبکه های بین المللی، فرصت سازی برای استفاده از ظرفیتهای موجود قزوین، توجه به سرمایه گذاری فرهنگی در قزوین از جمله مباحث مطرح شده توسط این نامزد تصدی پست شهرد اری قزوین بود

گفتنی است؛ مومنی دارای دکترای باستان شناسی، دکترای تاریخ و فوق دکترای منظر فرهنگی و معماری بوده و معاونت میراث فرهنگی کشور، مدیرکلی ثبت آثار تاریخی کشور در حوزه حریم و ثبت آثار تاریخی، نمایندگی یونسکو، عضویت در شورای عالی معماری و شهرسازی از جمله سوابق کاری وی است.


/پایان پیام/

تصاویر مرتبط