سه‌شنبه ۱۳۹۸/۰۶/۲۶

نطق پیش از دستور دکتر سیده منیره قوامی در صحن علنی پارلمان محلی:

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر قزوین، دکتر سیده منیره قوامی عضو شورای شهر در نطق پیش از دستور خود در صحن علنی شورا ضمن تسلیت ایام سوگواری سید و سالار شهیدان اظهار کرد:

عدم پایبندی به برنامه پنج ساله دوم شهرداری و بی برنامه گی در شورای شهر بیداد میکند، پیشنهاد می شود هر چه سریعتر فراخوان عمومی و بررسی کاندیداهای شهرداری بر اساس شاخص مدنظر شورا اعلام شود تا بتوانیم با چشمانی باز شهردار شایسته انتخاب کنیم.

حریت و ازادی از بزرگترین درسهای قیام عاشوراست، آن جا که با جمله معروف اگر دین ندارید و از معاد نمی ترسید پس در دنیایتان آزاده باشید یادگاری ارزشمندی از امام حسین(ع) است که به ما می اموزد که انسانیت ما در گرو حریت ماست.

وی افزود این سخن برای ما وفاداری شجاعت عزت نفس و سایر خصلت های انسانی را به ارمغان می آورد.

قوامی در بخش دیگری از نطق خود اعضای شورای شهر قزوین را دعوت به گام برداشتن در مسیر آزادگی نمود و گفت: امیدوارم ما اعضای شورای شهر برنامه محور باشیم و تصمیماتی بر پایه عقلانیت برای شهر بگیریم نه اینکه در بزنگاههای تاریخی برای خروج از بن بست تصمیم بگیریم، چرا که در همین بزنگاهها حریت ما مورد ازمون مردم قرار میگیرد.

این عضو شورای شهر ادامه داد: همکاران عزیز در آغاز سال سوم شورای پنجم هستیم سالی که مردم از ما انتظار تحقق شعارهایمان را دارند، اگرچه درطول دوسال گذشته گام هایی در بعضی حوزه ها ان هم به دلایلی خاص برداشته شد که ذکر دلایل را به صلاح نمی دانم، اما انتقادهای اساسی به شورای پنجم را نمی توان نادیده گرفت.

وی با اشاره به اینکه برنامه ریزی برای توسعه همه جانبه شهر یکی از وظایف سه گانه شورای شهر است تاکید کرد: با این حال، عدم پایبندی به برنامه پنج ساله دوم شهرداری و بی برنامه گی در شورای شهر بیداد میکند.

قوامی خاطر نشان کرد: شورای شهر فاقد یک برنامه جامع عملیاتی درحوزه های اجرایی و اقتصادی است تا بتواند بر اساس آن به شعارها و اهداف جریانی که اکثریت شورا با حمایت و سرمایه اجتماعی بنیان گذاران آن وارد صحنه خدمت شدند جامه عمل بپوشانند و از اعضای محترم درخواست دارم که برای رفع آن فکری کنند تا انتظارات معقول شهروندان که به درخواست تبدیل شده تامین شود.

وی با تاکید بر اینکه باید رویکرد مدیریتی شورا تغییر کند افزود: تصمیم های دقیقه نودی شورا در امور مهم و سرنوشت ساز و برعکس ساعت ها پرکردن وقت شورا برای استماع گزارش مدیران شهرداری برای چگونگی اجرای فلان برنامه بدون ورود به بحث مالی آن نشان از عدم وجود برنامه جامع و تفصیلی برای شهر و حاکی از فرو نشست مدیریتی است.

قوامی تصریح کرد: همکاران محترم قطعا دغدغه تک تک شما برای اداره عقلانی و علمی شهر از من بیشتر و دلسوزانه تر است اما ایا شورا برای انتخاب شهردار آینده قزوین که مهمترین وظیفه شوراست و شهروندان چشم انتظار این تصمیم هستندحتی 5 دقیقه وقت گذاشته و جلسه داشته است؟

عضو شورای اسلامی شهر قزوین در ادامه سخنان خود به افت محسوس و رکود نسبی شهرداری در موضوعاتی که برای شهردار سابق مطرح بود اشاره کرد و گفت:

 اکنون دوماه است که شهرداری توسط سرپرست اداره می شود و این کلاف سردرگم علی رغم تلاشهای سرپرست شهرداری سامان نیافته است.

این عضو شورای شهر قزوین بلاتکلیفی مدیران که حاصل آن تردید و احتیاط در تصمیم گیری و بی انگیزگی است را آفت دیگر این دوره ذکر کرد و گفت: تبعات این موضوع را نمی توان نادیده گرفت وآثار نامطلوب آن را شاید نتوان سال ها جبران کرد.

به گفته قوامی شهرداری به فصل بودجه نویسی نزدیک می شود و کلید تنظیم آن اعلام راهبردها و برنامه های شهردار آتی برای بدنه کارشناسی معاونت مربوطه است در غیر این صورت ممکن است با تنظیم عجولانه بودجه دچار سقوط برنامه ای شویم‌.

وی تاکید کرد: با توجه به وضع موجود درمان درد امروز شهر ما انتخاب شهردار با تجربه، کارآمد، متعهد، متخصص و تحول گراست که تاکید می کنم با تصمیم گیری دیگری برای خروج از یک بن بست به آن نخواهیم رسید.

قوامی ادامه داد: کمتراز دوسال برای انجام پروژه های ماندگار وقت داریم و تعلل بیشتر در عمل به وظیفه اصلی شورا فقط این زمان را کوتاهتر و تحقق اهداف را دورتر می سازد.
 

وی در ادامه سخنانش پیشنهاد داد هر چه سریعتر فراخوان عمومی و بررسی کاندیداهای شهرداری براساس شاخص مدنظر شورا اعلام شود تا بتوان با چشمانی باز شهردار شایسته انتخاب کرد و در ادامه با عمل به وظیفه نظارتی خود بر عملکرد شهرداری مانع از بروز هرگونه اختلال دیگری در ادامه راه شویم.

وی تصریح کرد: باید بدانیم شهروندان در انتظار اتخاذ تصمیماتی بزرگ در شورا هستند و به یقین در پایان دوره پنجم شورا در مورد دستاوردهای ما سوال خواهند کرد و در پاسخ به سوالشان هیچ عذر و بهانه ای را نخواهند پذیرفت.

قوامی در ادامه با اشاره به اینکه مدیریت بانوان در شهرداری بی سرو صدا غروب کرده افزود:

سه عضو بانوی شورای شهر باید در این خصوص پاسخگو باشیم که چگونه سهم بانوان از تعداد 26مدیریت ارشد شهرداری به صفر رسید؟

بهتر است در مدت باقیمانده ما سه عضو بانوی شورا به دنبال پاسخی قانع کننده برای این غروب مظلومانه باشیم.

وی تاکید کرد: مطالبی که بیان شد انعکاس صدای شهروندان بود که سینه پردردی دارند و همچنان چشم امید به نمایندگان خود دارند تا بلکه درمدت باقیمانده کاری کنند کارستان.

در پایان امیدوارم شهری بسازیم شاداب و پرنشاط که ارامش را برای شهروندانش به ارمغان آورد شهری که ایمن برای بانوان و کودکان باشد و شهری دوستدار کودک و دوستدار محیط زیست تا سلامتی را به شهروندان خود هدیه کند.


/پایان پیام/

تصاویر مرتبط