دوشنبه ۱۳۹۸/۰۶/۰۴

قافله باشی:

تکرار، یادآوری و تقویت آداب و رسوم گذشته تنها راه‌حل حفظ فرهنگ قديم قزوين است

قافله‌باشی عضو شورای اسلامی شهر قزوین: حفظ گویش و لهجه قزوینی در کنار آداب و رسوم گذشته نیازمند تکرار، یادآوری و تقویت از سوی پدربزرگ‌ها و ماربزرگ‌ها است.
به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر قزوین، مهدیه سادات قافله‌باشی سخنگوی شورای اسلامی شهر در روز سوم "هفته فرهنگی قزوین"، در همایش گویش‌ها و لهجه‌های فرهنگ قزوین قدیم که در سالن اجتماعات دانشگاه علوم پزشکی برگزار شد با تبریک آغاز هفته دولت و هفته فرهنگي قزوین و با بیان این‌که گویش و لهجه قزوینی در حال فراموشی گفت:

واقعیت این است که نزدیکی به پایتخت هم تهديد است و هم حسن دارد، وی افزود: آسیب از این جهت که نزدیکی به تهران باعث شده بر گویش و لهجه‌ مادری تاثیر بگذارد و همه سعی کنند با گویش رسمی صحبت کنند.

قافله‌باشی بیان کرد: اینکه لهجه قزوینی به‌ تدریج در حال از بین رفتن است دلیلش آن است که ما خود را ملزم نمی‌دانیم که با لهجه قزوینی صحبت کنیم و اگر در جایی با این لهجه صحبت شود؛ احساس خجالت می‌کنیم.

این عضو شورای شهر قزوین گفت: در لهجه قزوینی کلمات با شیوه‌ای خاص و به‌صورت کامل ادا می‌شود مانند "خانَه" اما به شكل امروزي کلمات شکسته شده و به‌شکل "خونه" ادا مي شود.

رئیس کمیسیون فرهنگی قزوین افزود: یکی دیگر از آسیب‌هایِ فراموشیِ آداب، رسوم این است که بسیاری از خانواده‌های قزوینی فامیلی خود را كه بر مبناي مشاغل قديم بود تغيير داده اند.

قافله‌باشی عضو شورای اسلامی شهر در پایان گفت: امیدوار هستیم نسل جوان از این‌که با لهجه قزوینی صحبت کند خجالت نکشد و بتواند گویش خود را حفظ کند و از بزرگ‌ترها تقاضا داریم خاطرات و آداب و رسوم گذشته و نیز لهجه و گویش قزوینی را برای نسل جوان یادآوری و تکرار کند تا قزوین کهن در دل و جان ما همیشه ماندگار باشد.

تصاویر مرتبط