شنبه ۱۳۹۸/۰۳/۰۴

دکتر یوسفی تاکید کرد:

ضرورت تغییر سبک زندگی مردم قزوین.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر قزوین، دکتر زهرا یوسفی رییس کمیسیون ورزش و سلامت شورا در جلسه علنی پارلمان محلی که با حضور رییس مرکز بهداشت شهید بلندیان به منظور تشریح برنامه " بسيج ملی كنترل فشار خون بالا " برگزار شد درسخنانی با اشاره به اهمیت سنجش فشار خون اظهار کرد:

‍ ‍

 

متاسفانه  فشار خون در خيلی از موارد ميتواند بيماری خاموش و بي صدايي باشد. تغييرات فشارخون اگه ناگهاني و زياد نباشد، بدن به آن عادت کرده و بدون انكه  شخص بداند در دراز مدت سبب ايجاد عوارضی همچون بیماری های قلبی و كليوي ، سكته قلبي و مغزي و مرگ های ناگهانی و ..... خواهد شد.

وی افزود: طبق آمار در سال 2017 حدود 97 هزار مرگ و میر بدلیل فشارخون بالا اتفاق افتاده و این موضوع نشان دهنده اهمیت سنجش و كنترل فشارخون توسط شهروندان می باشد.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه سبک زندگی شهروندان قزوینی به لحاظ رژیم غذایی مناسب نیست افزود:

نوع تغذیه و سبک زندگی در ابتلای افراد به فشارخون بالا و دیابت نقش مهمی دارد و از آنجا كه استان قزوین در خصوص بيماري دیابت  و فشارخون  در سالهاي گذشته جزء استانهای ردیف اول کشور بوده ، ضروري است  با آموزش ،تبلیغات و فرهنگسازی سبک تغذیه و سبك زندگی شهروندان تغییر یابد.

یوسفی در ادامه تاکیدکرد: در طرح ملی کنترل فشار خون بالا ابتدا بایستی هرفرد بداند که فشارخون بالا دارد و سپس بدنبال درمان و کنترل آن برود.

وی تاکید کرد: کمیسیون سلامت شورای شهر قزوین این آمادگی را دارد که برای تغییر سبک زندگی شهروندان  با همكاري دانشگاه علوم پزشكي و سازمانهاي مرتبط  ، کمیته ای را راه اندازی کند و قدمهايي عملي در این راستا  بردارد. البته لازم بذكر است كه مديران شهري در مجموعه شهرداري با همفكري اعضاء شوراي شهر تاكنون قدمهاي بسيار خوب و ارزشمند در اين راستا برداشته اند مثل توسعه جاده سلامت ،مسير دوچرخه سواري ، توسعه ورزش هاي صبحگاهي و عصرگاهي و جشنواره غذاي سالم و ....

به گفته رییس کمیسیون ورزش و سلامت با توجه به اینکه استقبال مردم از جاده سلامت برای ورزش و پیاده روی خوب است بايد فضاهای تبليغاتی این مسیر را فقط به مباحث آموزش سلامت اختصاص دهیم.

/پایان پیام/

تصاویر مرتبط