سه‌شنبه ۱۳۹۸/۰۲/۱۷

رئیس شورای اسلامی شهر قزوین:

مجموعه مدیریت شهری باید از نظرات شمس نهایت استفاده را ببرد.

هفتمین جلسه شورای اسلامی شهر قزوین در سال 1398 با حضور رییس و اعضای شورا ، شهردار ، معاونین ، مدیران شهری و اعضای هیات رییسه شورای مشورتی سیاست گذاری (شمس) در تالار مردم شورای شهر قزوین برگزار گردید.

در این نشست که سه ساعت به طول انجامید حکمت الله داودی رئیس شورای اسلامی شهر با تاکید بر اهمیت مشورت در همه امور گفت: بدون تردید در عصر حاضر برنامه‌ریزی برای  اداره شهرها بدون در نظر گرفتن شرایط، راه حل مناسبی نیست و برای نسخه‌های اجرایی و عملیاتی باید سیاست‌های کلان و راهبردی مناسب همراه با آینده نگری علمی در سایه مشورت ارائه شود.

داودی اذعان کرد:  امروز اداره شهرها به سمت استفاده ی همه جانبه از ظرفیت نخبگان در همه حوزه ها ، بهره مندی از تجارب ارزنده ی پیشینیان و اعجاز توان جوانان و بانوان خلاق شهر پیش می رود که خوشبختانه در شهر قزوین این مهم در جایگاهی چون شمس(شورای مشورتی سیاست گذاری) متبلور شده است.

وی با تاکید بر نقش بی بدیل کارگروه شمس در پیشبرد امور افزود: مجموعه مدیریت شهری و شورای اسلامی شهر باید از خروجی های ارزشمند شمس نهایت استفاده را ببرد.

رییس شورای اسلامی شهر قزوین ادامه داد: باید در بیان و عمل به گونه ای حرکت کنیم که مجوزات بالادستی و میزان تحقق واقعی بودجه را در نظر داشته باشیم،  چرا که رعایت این اصول بر عملیاتی شدن طرح ها و برنامه های مدیریت شهری نقش بسزایی را ایفا می کند.

داودی افزود: برای این که دچار مشکلاتی شبیه معضلاتی که از قبل برای شهر به جا مانده نشویم باید به آرامی  و با تدبیر حرکت کنیم و موضوعات را با پیوست های جامع تری پیش ببریم.

وی به هیات رییسه شمس پیشهاد کرد: در شورای پنجم این آمادگی وجود دارد که برای هر کارگروه تخصصی جلسات جداگانه ای در صحن علنی شورای شهر برگزارشود.

پیش از سخنان رییس شورای اسلامی شهر قزوین ، دکتر فرهاد درویش رییس شورای مشورتی سیاستگذاری (شمس) به بیان چگونگی ساختار شمس و چشم انداز آن پرداخت و گفت : شمس به عنوان یک بازوی فکری و مشورتی قدرتمند مدیریت شهری نهادی است که با بهره گیري نظام مند از دانش و تجارب و ایده هاي نوین نخبگان شهري در توسعه مدیریت شهري، نهادینه سازي اصول حکمرانی خوب در مدیریت شهري، ارتقاء و کیفیت بخشی در امر سیاستگذاري مدیریت شهري، بهبود اثربخشی و کارایی فرایند تصمیم سازي و تصمیم گیري مدیران شهري، کسب جایگاه مرجعیت براي سایر شهرداري هاي استان در امر سیاستگذاري، تـأمیـن کننده نیازهاي پژوهشی و برنامه ریزي بـه منظـور پشتیبانی فکري از اقدامات شهرداري قزوین، بهره گیري نظام مند از دانش و تجارب و ایده هاي نوین نخبگان شهري در توسعه مدیریت شهري در کنار شهرداری و شورای اسلامی شهر قزوین خواهد بود.

پس از سخنان درویش، روسای پنج گانه کارگروه های تخصصی شمس به بیان نقطه نظرات خود پرداختند.

عباس نیکویه رییس کارگروه تخصصی امور مدیریت و حکمرانی خوب شهری شمس به ارائه آماری در خصوص وضعیت نیروی انسانی شاغل در شهرداری پرداخت و گفت : اولین اولویت این کارگروه موضوع بازنگری در مدیریت منابع انسانی شهرداری است که امروزه به یک معضل جدی در اکثر شهرداری‌های کشور تبدیل شده است و آموزش، بکارگیری و نگهداری نیروی انسانی در بسیاری از شهرداری‌ها رعایت نمی‌شود
وی تصریح کرد: به منظور حل این مسئله باید شهرداری‌ها به سمت کوچک‌سازی و سبک‌کردن بدنه خود حرکت کنند.

محمود داوران رییس کارگروه امور توسعه پایدار شهری نیز در این نشست گفت : کارگروه توسعه پایدار همچنان که تاکنون مورد اعتماد قرار گرفته، باید برای
 استمرار فعالیت خود با استقلال بیشتر حرکت کند و مصوبات آن مورد توجه شهرداری قرار گیرد و مسئله باغستان سنتی و قرارگرفتن آن در معرض تخریب و نابودی، بحران آب و پسماند شهری را از مهم‌ترین موضوعات زیست‌محیطی عنوان کرد که در کارگروه توسعه شهری طرح شده است.

جعفر نصیری شهرکی رییس کارگروه تخصصی امور اجتماعی فرهنگی شهری شمس نیز با تعریفی از فرهنگ شهروندی و شهروند فرهنگی خواستار یک بازتعریف جدید توسط دستگاه های مسوول در این زمینه شد. و افزود : متأسفانه قزوین ازلحاظ برخورداری از سرانه‌های فرهنگی و هنری از فقیرترین استان‌های کشور است و برای پرکردن این خلأ در حوزه فرهنگی و هنری باید از ظرفیت‌های بخش خصوصی کمک گرفت، تجربه‌‎ای که نمونه‌های موفقی از آن در قزوین وجود دارد. توسعه کمی و کیفی فضاهای فرهنگی و ورزشی، ارتقای سطح فرهنگی شهروندان و توسعه کمی و کیفی برنامه‌های حوزه بانوان را ازجمله مهمترین اولویت‌های احصاشده توسط این کارگروه بود.

فریبرز کریمی رییس کارگروه  امورفنی و مهندسی شهری شمس هم اولویت های کارگروه خود را برشمرد و گفت : مهم ترین اولویت کارگروه فنی مهندسی بهبود وضعیت ترافیک و حمل

و نقل عمومی، مناسب سازی پارکینگ و حمل و نقل شهری، اولویت دادن به دوچرخه و پیاده محوری در شهر، احیاء بافت فرسوده شهری، حفظ و احیاء بافت تاریخی، ارتقاء کیفی زیبا سازی شهری ، بهبود هویت سیما و منظر شهری، حفظ باغستان های سنتی شهر و فضاهای اجتماع پذیر و توسعه کمی و کیفی پارک ها و فضاهای سبز شهری، باغ- پارک است.

یوسف کرمی رییس کارگروه امور مالی و اقتصادی شهری شمس نیز تصریح کرد : ایجاد جذابیت برای سرمایه گذاران و رفع موانع در این زمینه، شفاف سازی قراردادهای با بار مالی به منظور کاهش قیمتها، تدوین سند جامع چشم انداز اقتصادی شهر قزوین، عدم اتکا به درآمدهای نا پایدار و جایگزینی درآمدهای پایدار، مدیریت هزینه در شهرداری، راهکارهای جذب سرمایه در قزوین، ایجاد دیوان محاسبات شهری(مرکز نظارت بر امور مالی شورا( ، بستر سازی استفاده از ظرفیتهای بخش خصوصی، بهبود روشهای جذب عوارض از شهروندان و بررسی روشهای کسب درآمد های نوین شهرداری از مهم ترین اولویت های کارگروه امور مالی و اقتصاد شهری به شمار می رود.

/پایان خبر/

تصاویر مرتبط