شنبه ۱۳۹۷/۱۲/۰۴

چگینی:

قنات‌های قزوین می‌تواند یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر باشد.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر قزوین، احد چگینی رئیس کمیسیون املاک و توافقات شورای شهر در هفتمین نشست بررسی لایحه بودجه پیشنهادی سال ۹۸ شهرداری؛ گفت:

 

 

بسیاری از طراحی‌های انجام شده توسط سازمان خدمات طراحی شهرداری بلااستفاده رها شده‌اند که باید از آن‌ها استفاده بهینه شود.

وی در ادامه به مباحث مربوط به سازمان زیباسازی شهرداری پرداخت و گفت:

دیوار نوشته‌ها و عکس‌های متعلق به شهدا در سطح شهر احتیاج به باز پیرایی دارند زیرا رنگ بسیاری از این تابلوها پریده که در شان شهدا نیست. لازم است برای آغاز سال نو به این مهم رسیدگی شود. ضمن اینکه شماره پلاک‌ کوچه‌ها نیز نیازمند رسیدگی هستند.

احد چگینی ضمن یادآوری موضوع قنات‌های موجود در قزوین، متذکر شد:

از گذشتگانِ این شهری میراثی برای ما باقی مانده است. آن دسته از میراث موجود بر روی زمین، دستخوش تحولاتی شده اما میراث فرهنگی و تاریخی که در زیرِ زمین است؛ باقی مانده است. یکی از این میراث‌ها کاریز‌ها و قنات‌هایی هستند که در زیرِ شهر وجود دارند.

رئیس کمیسیون املاک و توافقات شورای اسلامی شهر قزوین اضافه کرد: این قنات‌ها در سنوات گذشته برای مقابله با خشکسالی، حفر شده‌اند. که مصارف آشامیدنی و کشاورزی داشته اند.

احد چگینی به بیان ظرفیت‌های این قنات‌ها برای حوزه گردشگری پرداخت و گفت:

احیاء این کاریزها برای حوزه گردشگری بسیار کاربردی خواهد بود‌‌. در قنات آخوند یک آبشار زیرزمینی به ارتفاع سی متر قرار دارد که در نوع خود بی‌نظیر است. واکاوی این آبشار می‌تواند یک ظرفیت بسیار بالا برای گردشگری شهر قزوین ایجاد کند. همچنین می‌توان برای تامین آب شهر نیز از ظرفیت این کاریز‌ها و قنات‌ها استفاد نمود.

/پایان پیام/

تصاویر مرتبط