شنبه ۱۳۹۷/۱۱/۲۷

حق‌شناس:

زحمت زیادی برای تدوین برنامه پنج‌ ساله کشیده شده لذا شهرداری باید در مسیر برنامه پنج ساله دوم حرکت کند.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر قزوین، محسن حق‌شناس عضو شورای شهر در پنجمین نشست بررسی بودجه پیشنهادی شهرداری در سال ۹۸؛ گفت:

 

 

اگر قرار است برنامه پنج ساله شهرداری تشریفاتی باشد؛ رسماً اعلام کنند تا دیگر حرفی از آن زده نشود اما اگر تشریفاتی نیست؛ اعضاء شورای شهر باید بتوانند آیتم‌های برنامه و بودجه را تطبیق دهند و نمای حرکت سالیانه را به صورت صحیح و کامل، کنترل کنند و بر آن نظارت داشته باشند‌.

وی افزود: یکی از موارد مهم برنامه پنج ساله، سرانه فضای سبز است. مدیران شهرداری باید عنوان کنند که  برنامه یک ساله چقدر به سرانه فضای سبز خواهد افزود. اگر بخواهیم در چنین موارد به آسانی از برنامه عدول کنیم؛ در موارد سخت‌تر قطعا نمی‌توانیم شاهد مطابقت با برنامه باشیم.

حق‌شناس اضافه کرد: شاید در راه اجرای برنامه پنج ساله به دلایل متعدد  از آن فاصله بگیریم اما باید علت کندی پیش‌بینی و اطلاع رسانی شود تا مفاهمه مشترک در مسیر سخت تحقق آرمان های شهری ایجاد شود.

عضو شورای اسلامی متذکر شد: افزایش بودجه سازمان‌های شهرداری لزوما به معنای حرکت در مسیر برنامه نیست و اتفاقا در جاهایی که بودجه بیشتری پیشنهاد شده، باید شاهد نظارت بیشتر و جدی‌تر شاهد باشیم. نمی‌شود در آیتم‌های خدمات شهری که کمسیون خدمات شهری در طی سال پیگیری می‌کند؛ اکثر اعضاء کمسیون از میزان و نحوه توزیع اعتبار رضایت نداشته باشند.

محسن حق‌شناس در پایان یادآور شد: کارشناسان حاضر در جلسه شورا باید ضمن تسلط به بودجه، به تاثیرات بودجه بر شاخص های برنامه هم مسلط باشند  و از جواب‌های ناقص در جلسه پرهیز کنند. به عنوان مثال برخی از موارد اجرائی در شهرداری مصادر متعددی دارد مثلا فضای سبز را سازمان فضای سبز، باغستان، عمرانی و مدیران مناطق به صورت مستقل و توامان انجام می دهند اما عدم آمادگی برای ارائه آمار نهایی و احاله دادن اعضا به گزارش سازمان ها و مناطق کار درستی نیست.  تشکیک و تشتت در ارائه آمار، شهرداری را از برنامه پنج ساله دور می کند.

/پایان پیام/

تصاویر مرتبط