شنبه ۱۳۹۷/۱۰/۲۹

دکتر یوسفی:

‍ یک شهر فقط از سازه‌های فیزیکی و كالبد تشکیل نمی‌شود بلکه نیاز است تا فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی نیز در آن ديده شود.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر قزوین، دکتر زهرا یوسفی رئیس کمیسیون ورزش و سلامت شورای شهر در جلسه علنی پارلمان محلی ضمن گرامیداشت ۲۹ دی‌ماه، روز هوای پاک؛ گفت:

نامگذاری و گرامیداشت این روزها تلنگری به مسئولان و همه شهروندان برای توجه بيشتر به موضوعات زیست محيطی و تامین زندگی سالم برای همه است.

وی افزود: باید از همكاران خوبم در شهرداری و شورای شهر قزوین به جهت  توسعه مسیرهای دوچرخه سواری و ايمن سازی آن تقدیر و تشکر نمايم که یکی از نماد‌های خوب برای دستیابی به هوای پاک است.

رئیس کمیسیون ورزش و سلامت شورای شهر همچنین به کمپین #نه_به_خودروی_شخصی اشاره کرد و گفت:

حرکت نمادين شهرداری در چهارراه‌های شهر برای گراميد‌اشت روز هوای پاک زيبا وآموزشی بود.

دکتر زهرا یوسفی در ادامه از زحمات مسئولین و پرسنل حوزه خدمات شهری شهرداری قزوین نیز تشکر کرد که در بارندگی‌ روزهای اخیر، زحمات زیادی برای رفع مشکلات به وجود آمده متحمل شدند.

وی اضافه کرد: امروزه میزان نزولات آسمانی بسيار کمتر از گذشته است. از طرفی ساخت و سازهای شهر به دست  متخصصين و فارغ‌التحصيلان دانشگاهی است اما ظاهرا هدايت آب‌های سطحی در ايام قديم به نحوی بود كه اين ميزان از آبگرفتگی‌ و سيلاب ديده نمی‌شد.

به نظر می‌رسد علی‌رغم پیشرفت‌هایی که از لحاظ آکادمیک داشته‌ایم؛ پیش‌ بینی‌های لازم را برای شرايط بعد از توسعه شهر انجام نمی‌دهیم. ساخت و ساز در مسير سيلاب، كوچك گرفتن سايز لوله‌های فاضلاب وكانال‌های هدايت آب‌های سطحی و نامناسب بودن شيب ميادين و خيابان‌ها، تلنگری برای برنامه‌ریزان حوزه شهرسازی است. باید نقاطی كه در اين بارندگی دچار مشكل شده‌اند؛ شناسایی و بعد از فصل سرما اصلاح شوند.

جلسه علنی صحن شورای شهر با حضور اعضاء هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان ادامه پیدا کرد.

دکتر یوسفی در این خصوص گفت:

اعضاء سازمان نظام مهندسی افرادی تحصیلکرده، پویا و به‌روز هستند که شهرسازان واقعی شهر و به دنبال اجرای اصولی توسعه شهر هستند. افق دید آن‌ها توسعه پایدار است. وجود رشته‌های مختلف عمران، معماری، برق، تاسیسات،  مکانیک، ترافیک و شهرسازی نشان دهنده این است که توسعه شهر به نقش‌آفرینی افراد و رشته‌های مختلف نیازمند است تا در کنار یکدیگر قرار بگیرند و با بهره گيري از نظرات مختلف شهر را شكل دهند.

دکتر یوسفی در ادامه متذکر شد: یک شهر فقط از سازه‌های فیزیکی و كالبد تشکیل نمی‌شود بلکه نیاز است تا فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی و...  نیز در آن ديده شود تا شهر جان يابد، يعنی آنچه در بستن لیست انتخابات نظام مهندسی مورد کم توجهی قرار گرفت.

وی افزود: در توسعه پایدار باید به این نکته توجه شود که این شهر به زنان و مردان در کنار هم احتیاج دارد تا دست به دست هم دهند و هر کدام با دیدگاه، سلایق و علاقه‌های خاص خود به ساخت شهر کمک کنند. در ليست ارائه شده نظام مهندسی، اين جنبه مهم اجتماعی در نظر گرفته نشد.

رئیس کمیسیون ورزش و سلامت شورای شهر در پایان به وجود حوزه‌های مشترک زيادی اشاره كرد که شهرداری و سازمان نظام مهندسی می‌توانند در آن‌ها همکاری نزديك داشته باشند. دکتر یوسفی اضافه کرد:

اطلاع دارم كه در نظام مهندسی کمیته‌ مناسب‌سازی شهر برای معلولین جسمی و حرکتی وجود دارد كه با توجه به جایگاه سازمان نظام مهندسی انتظار این است که این سازمان ورود قوی‌تری به این حوزه داشته باشد.

دکتر زهرا یوسفی همچنین در خصوص موضوع بام سبز(Roof Garden) بیان داشت:

بام سبز تاثیر‌گذاری خوبی در زمینه توسعه فضای سبز و ایجاد نشاط  و افزايش مراودات اجتماعی برای شهروندان دارد. در شهرهای مختلف برای ایجاد بام سبز، بسته هاي تشویقی در نظر گرفته شده است اما در قزوین، در کمیسیون ماده صد آن‌ها جریمه هم  می‌شوند كه لازم است با ارائه نظرات كارشناسی و همراهی سازمان به سمت قانونی كردن و ايجاد تسهيلات برای آن باشيم.

 

تصاویر مرتبط