شنبه ۱۳۹۷/۱۰/۲۹

سخنگوی پارلمان محلی:

وقتی موضوع حذف نمای رومی مطرح می‌شود؛ باید جایگزین مناسبی برای آن ارائه شود.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر قزوین دکتر سیده منیره قوامی رئیس کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر در جلسه علنی پارلمان محلی که با حضور رییس و هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان قزوین همراه بود؛ گفت:

 

قانونی وجود دارد که مطابق آن باید بیست درصد از حیاط منازل به ایجاد فضای سبز اختصاص پیدا کند که مسئله بسیار مهمی است لذا شهرداری باید این قانون را جدی بگیرد تا حتما این بیست درصد فضای سبز در حیاط منازل لحاظ شود.

وی افزود: سرانه فضای سبز شهر قزوین پایین‌تر از حد استاندارد است بنابراین قانون مذکور می‌تواند به کمبود فضای سبز بسیار کمک کند.

رئیس کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر قزوین در ادامه به موضوع بام سبز پرداخت و گفت:

پیگیری‌های زیادی انجام شده تا اجازه اجرای بام سبز در کمیسیون ماده پنج تصویب شود. در حال حاضر در بسیاری از شهرها مانند تهران، طرح‌های تشویقی نیز برای اجرای بام سبز در نظر گرفته شده است که طی آن اجازه احداث یک نیم طبقه جهت استفاده از بام سبز داده می‌شود. حتی امروزه مبحث دیوار سبز مورد توجه طراحان قرار گرفته است.

دکتر قوامی با اشاره به اینکه قزوین جزو شهرهای با آمار بالای افسردگی است؛ متذکر شد:

شهرداری در مناسبت‌های مختلف زحمات زیادی برای شاد کردن فضای شهر می‌کشد اما این دست اقدامات مانند مُسکّن عمل خواهند کرد اما ایجاد فضای سبز و داشتن آب و هوای مطلوب تاثیر عمیقی بر روحیه شهروندان خواهد گذاشت بنابراین اجرای طرح‌هایی مانند بام سبز و دیوار سبز در همین راستا خواهد بود.

سخنگوی شورای اسلامی شهر همچنین به موضوع ممنوعیت نمای رومی پرداخت و گفت:

وقتی موضوع حذف نمای رومی مطرح می‌شود؛ باید جایگزین مناسبی برای آن ارائه شود. فارغ‌التحصیلان رشته‌های مرتبط از قبیل معماری و شهرسازی باید به این حوزه ورود کنند و از علم خود برای جایگزینی نمای رومی استفاده و ایده‌هایی مطرح کنند که ضمن داشتن زیباییِ نمایی مانند نمای رومی؛ خطرات نمای رومی را نیز نداشته باشد.

دکتر سیده منیره قوامی در ادامه به روز هوای پاک اشاره کرد و گفت:

اقداماتی که توسط شهرداری قزوین در حوزه حمل و نقل عمومی و پاک و همچنین فضای سبز صورت گرفت؛ باعث شد تا شهر قزوین به عنوان شهر دوستدار محیط زیست شناخته شود که جا دارد از زحمات شهردار محترم و مدیران شهرداری تشکر کنیم. برای ایجاد و توسعه فرهنگ استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی و دوچرخه لازم است مسئولین نیز به كمپين #سه‌شنبه‌های_بدون_خودرو و همچنين كمپين #نه_به_خودروی_شخصی بپيوندند و در روزهای سه‌شنبه با وسايل نقليه عمومی یا دوچرخه و يا پياده به محل كار خود بروند. در اين صورت علاوه بر فرهنگ سازی؛ فرصتی فراهم می‌شود كه مسئولين با مشكلات شهروندان از نزديک آشنا شوند و چهره به چهره با مردم ارتباط داشته باشند.

وی همچنین به موضوع مدیریت بحران شهر در روزهای بارندگی پرداخت و گفت:

حوزه خدمات شهری شهرداری، مدیریت بحران شهر را هنگام بارندگی و وقوع سیلاب و همچنین آتش‌سوزی‌ها بر عهده دارد. بنابراین لازم است بودجه معاونت خدمات شهری و سازمان‌های زیرمجوعه آن به گونه ای تنظیم شود تا بتوان به شهروندان خدمات با کیفیت ارائه داد.

دکتر سیده منیره قوامی سرپوشیده شدن نهرهای آب را برای عریض کردن خیابان‌ها نادرست دانست و به بیان مشکلاتی که این اقدام برای لایروبی نهرها و همچنین ایجاد فضایی مناسب برای زندگی حیوانات موذی از جمله‌ها موش‌ها، ایجاد کرده است؛ پرداخت.

سخنگوی شورای اسلامی شهر قزوین در پایان از شیوه انعکاس صحبت‌های اعضاء شورا در نشریه پیام شهر انتقاد کرد و گفت:

انتظار ما از نشریه پیام شهر به عنوان ارگان اطلاع رسانی شهرداری قزوین این است که صحبت‌های ما بدون تحریف، منتقل شود.

تصاویر مرتبط