شنبه ۱۳۹۷/۱۰/۰۱

دکتر قوامی:

باید برای مدیریت پسماند از فناوری‌های نوین استفاده کرد تا در این بخش به سمت کسب درآمد حرکت کنیم.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر قزوین، دکتر سیده منیره قوامی رئیس کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری در جلسه علنی پارلمان محلی گفت:

در زمان مدیریت جدیدِ سایت محمدآباد اتفاقات مثبتی در سایت رخ داد که از جمله آن‌ها می‌توانیم به حل معضل پر شدن استخرهای شیرآبه اشاره کرد که مدیریت جدید مجموعه با بازچرخش توانست یکی از استخرها را به طور کامل  خالی کند. مدیریت سایت محمدآباد با این اقدام توانست صرفه جویی خوبی در هزینه‌های سایت صورت دهد. همچنین فنس کشی و ایجاد فضای سبز نیز از دیگر اقدامات خوب این مجموعه بوده است.

وی افزود: با وجود همه موارد ذکر شده؛ اقداماتی که انجام گرفته، نمی‌تواند ظرفیت خطوط پردازش را افزایش دهد. در این سایت دو عدد خط پردازش وجود دارد که هر کدام از آن‌ها قابلیت پردازشِ حداکثر ۲۵۰ تن زباله را دارد اما روزانه حدود ۷۵۰ تن زباله وارد سایت محمدآباد می‌شود که نصف آن به طور مستقیم وارد لندفیل خواهد شد. به همین خاطر عمر لندفیل موجود نیز رو به اتمام است.

دکتر قوامی اضافه کرد: بر اساس گزارش‌های موجود، کود کمپوست تولید شده در سایت محمدآباد استانداردهای لازم را ندارد و در حال حاضر در در این سایت ۵۰ هزار تن کود کمپوست ذخیره شده است که باید درباره آن‌ها چاره‌ای اندیشیده شود.

رئیس کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری در ادامه از اعلام آمادگی سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در حوزه پسماند خبر داد و گفت:

باید برای مدیریت پسماند در این حوزه از فناوری‌های نوین استفاده کرد تا در این بخش به سمت کسب درآمد حرکت کنیم اما به علت اینکه سایت محمدآباد تحت مدیریت شهرداری قزوین نیست؛ سرمایه‌گذاران تمایلی برای سرمایه‌گذاری در این سایت ندارند.

سیده منیره قوامی یادآور سرمایه‌گذاری شهرداری در سایت محمدآباد شد و ادامه داد:

در سايت محمد آباد توسط شهرداری بستری برای پردازش زباله قزوين ايجاد شده است و بنابر گزارش سازمان پسماند، شهرداري قزوين برای احداث آن ١٤ ميليارد تومان از سال‌ها قبل هزينه كرده است، اما در این مدت هیچ اجاره‌ای بابت اموال شهرداری پرداخت نشده است.


سخنگوی شورای شهر همچنین یادآور عدم تعامل تیم مدیریت قبلی سایت محمدآباد با سازمان پسماند شهرداری قزوین شد و گفت:

مدیریت سایت محمدآباد علاوه بر اینکه از ورود ناظران سازمان پسماند به داخل سایت جلوگیری می‌کردند؛ پاسخی نیز در جواب اخطارهای سازمان پسماند ارسال نمی‌کردند.

دکتر قوامی در تذکری عنوان داشت: مجموعه مدیریت شهرداری باید شان شورای شهر را حفظ کند. نباید شرایط به گونه‌ای رقم بخورد که بعد از تصویب طرحی با امضای اعضاء شورا؛ اعضاء مجبور به تذکر برای تسریع در اجرای طرح شوند. اگر اجرای طرحی در توان شهرداری نیست؛ مسئولین مربوطه باید ضمن حضور در صحن شورا نسبت به ارائه توضیحات قانع کننده اقدام نمایند.

عضو شورای اسلامی شهر قزوین در پایان در خصوص تدوین بودجه سال ۹۸ شهرداری گفت:

بررسی برنامه ۵ ساله با وجود گذشت یک‌سال، همچنان نیمه تمام مانده است و اگر اراده‌ای در مدیران است؛ باید زودتر این برنامه تکمیل شود. بنابراین نمی‌توان برای بودجه سال ۹۸ به خوبی تصمیم‌ گیری کرد. شهرداری در پروژه‌های نیمه تمام ورود خوبی داشته اما لازم است در خصوص پروژه‌هایی مانند رصدخانه شهری نیز اقدام کند.

/پایان پیام/

تصاویر مرتبط