سه‌شنبه ۱۳۹۱/۱۰/۱۲

ايجاد تفکر مديريت متحد شهري، ضامن توسعه قزوين

نشست مشترک مجموعه مديريت شهري، فرمانده سپاه استان و مجمع بسيج اصناف به منظور بررسي مشکلات عوارض شهري، در 9 دي همزمان با روز بصيرت و ميثاق امت با ولايت برگزار شد.

 

محمد خورشيدي نائب رئيس شورا  طي سخناني در هفتاد و سومين نشست شوراي اسلامي شهر قزوين، با گراميداشت روز بصيرت و ميثاق امت با ولايت در نهم دي ماه اظهار داشت: مردم هميشه بصير ما با چنين حرکت عظيمي، دسيسه هاي دشمن که قصد ضربه زدن به اين انقلاب را داشتند خنثي نمودند و با آگاهي و شهامت براي حفظ ارزش هاي نظام وارد صحنه شدند که همه مسئولين بايد قدردان اين مردم باشند و براي رفع مشکلات آنها بکوشند.
درايت مردم در مقابل توطئه هاي دشمن
سردار آبنوش فرمانده سپاه صاحب الامر (عج) استان قزوين  نيز با اشاره به بصيرت  بي همتاي مردم در حماسه 9 دي تصريح کرد: حمايت پرشور مردم از ارکان  و موازين اين انقلاب، خط بطلاني بر تمام عقايد شوم دشمنان اين مرز و بوم کشيد.
سردار آبنوش از فعاليت هاي بي وقفه دشمن عليه نظام خبر داد و افزود: در حال حاضر، کشور با  هجمه مختلفي از تحريم ها، تهديدها، تطميع ها و تبليغات منفي مواجه است که اين وضعيت، نشان از تلاش هاي شبانه روزي دشمنان براي جدا نمودن مردم از انقلاب دارد. از همين رو مردم با هوشياري و بصيرت کامل، جواب اين توطئه ها را مي دهند.
مسعود نصرتي شهردار قزوين نيز به عنوان ديگر سخنران اين نشست، به ويژگي هاي سال جاري و اهميت و حساسيت اقتصاد مقاومتي اشاره و تصريح کرد: از اصناف به عنوان يکي از فعالان اقتصادي انتظار مي رود از دهک هاي پايين و اقشار آسيب پذير جامعه حمايت نمايند تا سختي  و فشار کمتري به اين افراد که در همه صحنه ها حضور فعال دارند، وارد شود.
لزوم تقويت روحيه اميد در بين شهروندان
نصرتي در ادامه با اشاره به منويات مقام معظم رهبري مبني بر ايجاد  و تقويت روحيه اميد و باور در جامعه اظهار داشت: وظيفه هريک از نهاد هاي مردمي و مسئولين در شرايط فعلي، تحقق بهتر اين امر  مي باشد که ايجاد شناخت و تفکر واحد در مورد شهر و دادن اميد با ويژگي هاي تخصصي شهري، گام موثري در اين زمينه محسوب مي شود  و جايگزين نمودن رويکرد مديريتي متحد به جاي جزيره اي عمل نمودن مي تواند تسهيل گر تحقق اين  هدف باشد.
اين مقام مسئول با اشاره به برنامه چشم انداز قزوين که شهري تاريخي، فرهنگي ، گردشگري، دانشگاهي وبازرگاني است، تصريح کرد: شورا و شهرداري تمام برنامه ريزي ها ي خرد و کلان خود را بر مبناي همين هدف برنامه ريزي نموده است و احداث تقاطع هاي غير همسطح، برج ها، توسعه فضاهاي سبز، جذب سرمايه گذار بر اساس اين چشم انداز و تحقق بهتر اين امر، در دستور کار قرار گرفته است.
شهردار قزوين بخش ديگري از سخنانش را به نقش شهروندان در توسعه و آباداني شهر اختصاص داد و تأکيد کرد: شهروندان نيز مي توانند همگام با ارگان هاي دولتي و خصوصي به همراه شهرداري، روند دستيابي به اهداف چشم انداز قزوين را تسريع کنند تا اين شهر به جايگاه واقعي و درخشان خود دست يابد.
 اين مقام مسئول با اشاره به ظرفيت هاي موجود در شهر تصريح کرد: عبور 40 ميليون نفر درسال از قزوين، وجود 120 هزار نفر دانشجو، تأمين 10 درصد توليدات کشاورزي کشور در دشت قزوين، وجود باغستان سنتي، داشتن فرودگاه و حضور شخصيت هايي مهم قزويني در پست هاي مهم کشوري تنها بخشي از اين توانمندي ها به شمار مي رود که بايد از آن به نحو احسن براي توسعه همگون شهر استفاده شود.
شهردار قزوين  بهره مندي شهروندان از شهري پويا و فعال را در گرو استفاده از توانمندي هاي موجود دانست و افزود: تفکر مديريت متحد شهري ضامن توسعه و پيشرفت همگون شهر قزوين است و اين امر خود بستر امني را براي ورود و جذب سرمايه گذاران فراهم مي نمايد  و نبايد ازآن غافل شد.
همسويي جدي با مقام معظم رهبري در 9 دي
در ادامه اين نشست، سرهنگ طاهرخاني معاون هماهنگ کننده سپاه صاحب الامر (عج) استان قزوين نيز باقدرداني از  حضور خود جوش مردمي در9 دي از آن به عنوان واکنش سريع در برابر توطئه هاي دشمنان ياد و تصريح کرد: يکي از آثار مهم اين حرکت مردمي ، انعکاس دوباره وحدت و همسويي مردم  با مقام معظم رهبري بود.
سرهنگ طاهرخاني در بخش ديگري از سخنانش با قدرداني از اقدامات صورت گرفته توسط مديريت شهري در قزوين تصريح کرد: در حال حاضر شاهد تبديل قزوين به کارگاه سازندگي هستيم و مردم  از زحمات صورت گرفته در عرصه هاي مختلف آگاه هستند چراکه که نفع  اين امر، به خوبي در زندگي روزمره آنها ملموس است.
وي در ادامه، از تشکيل مجمع بسيج اصناف خبر داد و افزود: در اين مجمع 8 کميسيون در حال فعاليت هستند که مي توانيم با يک تعامل دو سويه بين اين دو نهاد، زمينه تحقق  اهداف مهم شهري را در حد توان فراهم نماييم.
اقدامات ارزشمند مديريت شهري براي ارتقاء قزوين
در ادامه اين نشست، رحيم لو  عضو مجمع عالي بسيج اصناف استان با اشاره به تحولات صورت گرفته در شهر تصريح کرد: احداث پل هاي غير همسطح، جذب سرمايه گذار براي انجام طرح هاي شهري، توسعه پايانه هاي اتوبوسراني ،ترميم و باز سازي بناهاي تاريخي، تملکات صورت گرفته در خيابان شهيد انصاري، اجراي المان مينودر ، اقدامات و برنامه هاي فرهنگي صورت گرفته، ديدار با خانواده شهدا، احداث مرکز کنترل ترافيک و دفع بهداشتي پسماند در محمد آباد، از جمله اقدامات ارزشمندي است که توسط شورا وشهرداري قزوين به منظور ارتقاء وضعيت اين شهر و رفاه حال شهروندان صورت گرفته است و مجمع بسيج اصناف آمادگي خود را براي همکاري با شهرداري به منظور تحقق ديگر طرح هاي برنامه شهري اعلام مي دارد.
کولجي عضو مجمع عالي بسيج اصناف استان نيز به عوارض کسبه و پيشه اشاره کرد و افزود: با توجه به وضعيت فعلي اقتصادي، لزوم ايجاد تعادل بين درآمد کسبه و وضع اين عوارض وجود دارد تا بتوانيم  در راستاي وصول بهتر اين مبالغ، در بازه زماني کمتري قدم برداريم و تا تلاش اين مجمع معطوف به جذب حداکثري اين عوارض به منظور توسعه بهتر شهرشود.
ثابت ماندن عوارض در طي چند سال اخير
مجابي معاون اداري و مالي شهرداري نيز از ثابت ماندن درصد عوارض هاي شهري از سال 89 تاکنون به عنوان يکي از راهکارهاي همکاري شهرداري با شهروندان در شرايط اقتصادي موجود ياد و تأکيد کرد: اين عوارض هاي شهري جزو کدهاي درآمدي پايدار براي شهرداري محسوب مي شوند اما  با وجود همکاري شهرداري با شهروندان، اين درآمد به خوبي محقق نشده است.
وي افزود: شهرداري خود را نهادي اجتماعي و فرهنگي مي داند. از همين رو، تا کنون از قوه قهريه براي وصول اين مبالغ  استفاده نکرده است و از شهروندان انتظار دارد با اعتماد به سياست گذاري هاي صورت گرفته، از طريق پرداخت عوارض براي خدماتي که در شهر دريافت مي کنند اين نهاد را براي اجراي طرح هاي عمراني کنند.
روحيه بسيجي عاملي مهم در پيشرفت شهر
شيري، رييس کميسيون عمران شورا نيز با اشاره به فعاليت 25 هزار کسبه در سطح شهر و تشکيل مجمع بسيج اصناف تصريح کرد: انتظار مي رود اين مجمع با روحيه بسيجي و همسويي با مديريت شهري  از تمام تلاش خود را براي  جذب اين درآمد ها که در چند سال اخير هيچ گونه افزايشي نداشته است استفاده کند تا اين مبالغ صرف توسعه و انجام طرح هاي شهري شود.
شيري افزود: تجربه شهرهاي ديگر مانند قم حاکي از طراحي نرم افزاري به منظور وصول مطالبات شهرداري از کسبه به وسيله خود اصناف و اتحاديه ها است که لزوم اجراي اين طرح در قزوين نيز احساس مي شود تا بار هزينه ها فقط بر دوش شهرداري نباشد.
حکمت رييس کميسيون تعامل با مديران شهري نيز با اشاره به برپايي نشست هاي مختلف با مديران دستگاه هاي اجرايي استان به منظور وصول کدهاي درآمدي شهرداري تصريح کرد: وصول کدهاي درآمدي شهرداري، موجب جلوگيري از فروش بعضي از منابع موجود مانند زمين است. از سوي ديگر سود و منفعت اين امر به خود شهروندان بر مي گردد چراکه  اين مبالغ  صرف پروژه هايي زير ساختي  مي شود.
توجه به وصول مطالبات در کمترين بازه زماني
اشدري رييس کميسيون پيگيري و نظارت بر مصوبات شورا نيز با اشاره به تحت تأثير قرار گرفتن درآمد کسبه به واسطه شرايط اقتصادي  وکاهش خريد مردم تصريح کرد: شورا نيز به واسطه آگاهي کامل از اين روند، هيچ گونه اقدامي نسبت به افزايش عوارض ننموده است اما انتظار مي رود که همين مبالغ نيز در کمترين زمان ممکن محقق شود.
اشدري ادامه داد: بسيج اصناف در قبال افزايش نيافتن قيمت ها مي تواند  به عنوان يک گروه مردمي نقش موثري در وصول مطالبات شهرداري داشته باشد تا روند اجراي طر ح هاي شهري و انجام وظايف روزانه به منظور پاسخگويي به مطالبات به حق شهروندان به خوبي ايفا شود.
عطايي رييس کميسيون بانوان نيز با اشاره به انعطاف پذير بودن قوانين وضع شده در حيطه شورا تصريح کرد: هر جا که ضرورت انجام تغييراتي به منظور پاسخگويي به مطالبات به حق شهروندان  در حوزه عوارض وجود داشته، در دستور کار قرار گرفته است که اين امر در راستاي انجام مصوبات کارشناسي و جلب رضايت مردمي بوده است و مجمع اصناف نيز مي توانند پيشنهادات خود را در اين زمينه به اين نهاد ارايه نمايند.
جلب مشارکت مردمي در اداره شهر
عطائي افزود: اين افزايش نرخ ها  همه گير است و شهرداري نيز از اين قاعده مستثني نيست، اما براي ايجاد روحيه اميد در بين شهروندان و اجراي طرح هاي اولويت دار  شهري را در دستور کار قرار داده است.
نخستين رييس کميسيون سلامت با اشاره به حضور اصناف در همه صحنه ها اظهار داشت: در حال حاضر بايد به سمت مشارکت مردمي و  محله محوري  پيش برويم تا شهروندان نقش بسزايي در اداره شهرها ايفا نمايند که بسيج اصناف مي توانند نقش مهمي را در اين ميان ايفا نمايند.
در پايان اين نشست، مقرر گرديد با هدف اتخاذ راهکار هاي وصول مطالبات شهرداري از اصناف،  جلسه مشترکي بين بسيج اصناف قزوين و حوزه درآمد شهرداري برگزار شود.

 

تصاویر مرتبط