پنجشنبه ۱۴۰۰/۱۲/۱۹

عضو شورای اسلامی شهر قزوین تاکید کرد؛

برنامه نوروزی شهرداری باید برند و شایسته شأن شهر و شهروندان باشد

برنامه های نوروزی شهرداری مزین و مفتخر به حضور خانواده شهدا باشد

   به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر قزوین، فاطمه اشدری عضو شورای اسلامی شهر قزوین گفت: انتظار اعضای شورای شهر به عنوان منتخبین مردم در پارلمان محلی این است که پس از گذشت دو سال خانه نشینی ناشی از همه گیری پاندمی کرونا، امسال که عید باستانی نوروز با اعیاد مبارک شعبانیه مصادف و مقارن و این بیماری نیز تا حدودی کنترل شده است، شهر قزوین شهری شاد، پر نشاط و سرزنده باشد که شور زندگی را در شهروندان احیا کند. 

وی تصریح کرد: نظافت و پاکسازی شهر، رنگ آمیزی جداول، شست و شوی پرچم ها، چراغانی، آذین بندی و تامین روشنایی به ویژه در مبادی ورودی شهر و مواردی از این دست اقدامات سخت افزاری و روتین شهرداری در این ایام به شمار می رود و در جای خود قابل تأمل و بررسی است. اما آنچه در این میان از اهمیت برخوردار است، بحث تأمین خوراک فکری و اجرای برنامه های فرهنگی اجتماعی برای شهروندان و مسافران این شهر است که در این حوزه سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری دارای اختیارات و امکانات لازم می باشد و در واقع چشم شهر و شهروندان به آن دوخته شده است. اشدری با تاکید بر این مطلب که انتظار می رود این سازمان به عنوان متولی اصلی برگزاری برنامه های فرهنگی، اجتماعی شهرداری یک برنامه ارزشمند، بزرگ و در شأن جایگاه تاریخی، فرهنگی و مذهبی قزوین و شهروندان آن برگزار نماید به گونه ای که به برند برنامه های نوروزی این شهر تبدیل شود و خاطره شیرین آن تا مدت ها در ذهن مردم باقی بماند گفت: این برنامه باید بتواند حضور حداکثری شهروندان را جلب نماید، بار معنوی و محتوای فاخر داشته باشد، آموزشی، شاد و مفرح بوده و به تقویت حقوق و تکالیف شهروندی و تحکیم بنیان خانواده کمک کند.

وی افزود: ظرفیت های بسیار ارزشمندی در شهر وجود دارد که می توان با بهره گیری از آنها به نتایج و دستاوردهای قابل دفاعی دست یافت؛ انجمن ها و نهادهای بسیاری تمایل به فعالیت و مشارکت در این حوزه دارند و فقط کافی است که از آنها دعوت به همفکری و همکاری شود.

این عضو شورای اسلامی شهر قزوین برپایی موفق برنامه های نوروزی را مستلزم تعامل بین دستگاهی دانست و بر لزوم مشارکت سایر دستگاه های استانی از جمله جمعیت هلال احمر، آموزش و‌پرورش، میراث فرهنگی و... تاکید کرد.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اهمیت حفظ حرمت و شأن خانواده های شهدا خواستار توجه شهرداری و به ویژه سازمان فرهنگی و ورزشی به تبیین فرهنگ ایثار و شهادت در تدوین و اجرای برنامه ها شد و گفت: بخشی از برنامه های نوروزی این سازمان باید به این موضوع اختصاص پیدا کند به گونه ای که اجرای هر برنامه ای در هر یک از محلات شهر مزین و مفتخر به حضور خانواده های شهدای آن محله باشد.

اشدری همچنین گلزار شهدا و‌ مزار شهدای گمنام در تپه نورالشهدا را دو مکان متبرک، مقدس، مردمی و دارای بار فرهنگی و ارزشی دانست و خاطرنشان کرد: باید بسترسازی لازم در این اماکن به‌منظور حضور امن، ایمن و پرشور شهروندان فراهم شود و برای فضاسازی محیطی با استفاده از فرازهایی از وصیت نامه و تصاویر شهدا، آرمان ها و اهداف آن‌ها برنامه ریزی شایسته ای صورت گیرد.

 

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی و ورزشی شورای اسلامی شهر قزوین در بخش دیگری از سخنانش با بیان این مطلب که در بسیاری از کشورهای دیگر آثار نویسندگان و شعرای بزرگ ایرانی مورد توجه و مدح قرار گرفته و روی آنها به عنوان آثار فاخر جهانی تحقیق و پژوهش صورت می گیرد پیشنهاد داد؛ با جلب مشارکت انجمن های مرتبط شهر که در زمینه حافظ پژوهی، سعدی پژوهی و شاهنامه خوانی فعالیت دارند اقدامات لازم به منظور برقراری ارتباط نسل حاضر با مشاهیر و آثار فاخر ملی صورت گیرد.

وی همچنین توجه به اقشار هنرمند شهر و به ویژه خوشنویسان را مورد تاکید قرار داد و گفت: سرای سعدالسلطنه مکان تاریخی ارزشمندی است که می توان از آن به عنوان بستر و مهد فعالیت این اقشار استفاده نمود.

اشدری پیشنهاد داد؛ با برپایی نشست های همفکری و هم اندیشی با حضور رییس سازمان نوسازی بهسازی شهرداری قزوین و سرپرست سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری در کمیسیون فرهنگی ورزشی شورا، نسبت به اتخاذ تصمیمات لازم در زمینه ایجاد تسهیلات مناسب برای هنرمندان اصیل، در سرای سعدالسلطنه، مخصوصا حمایت و همراهی اساتید برجسته و صاحب سبک خوشنویسی در پایتخت خوشنویسی سیاست گذاری و اقدام شایسته شود چرا که این رویکرد موجب همدلی، تثبیت و ارتقاء فرهنگ خوشنویسی و تشویق و ترغیب نسل امروز و فردا، جوانان عزیز این مرز و بوم گردد و همینطور نمایشگاه و موزه دائمی در همجو‌اری خوشنویسان معزز در فضای تاریخی سعدالسلطنه ایجاد شود.

وی افزود: تحقق این مهم تاثیر چشمگیری بر روحیه خوشنویسان افتخار آفرین و جذب حداکثری توریسم و گردشگر هنرمندان خوشنویس خواهد داشت چرا که قزوین مهد خوشنویسی ایران و یکی از افتخارات کشور در این زمینه به شمار می رود و بزرگان بسیاری را در این حوزه در خود پرورش داده است که نام و شأن هنری آنها افتخار ملی به شمار می رود.

 

پایان پیام/

تصاویر مرتبط