دوشنبه ۱۳۹۴/۰۱/۱۰

صديقي، نايب رئيس کميسيون عمران شوراي اسلامي شهر قزوين:

"آب" ضروري ترين نياز باغستان سنتي/ اگر امروز به داد باغستانها نرسيم، فردا دير است

نايب رئيس کميسيون عمران شوراي اسلامي شهر قزوين با تأکيد بر اينکه اگر امروز به داد باغستانها نرسيم فرداد دير است، گفت: "آب" مهمترين اولويت باغستانها براي ماندگاري و حفظ هميشگي آنها محسوب مي شود.

به گزارش روابط عمومي شوراي اسلامي شهر قزوين؛ محمدرضا صديقي در رابطه با بازديدي که به همراه ديگر اعضاء از باغستان سنتي قزوين براي بررسي و اخذ تدابير به منظور حل مشکلات ميراث طبيعي شهرمان به عمل آورده بودند، اظهارداشت: منطقه جنوب غرب باغستانها (محدوده جاده چوبيندر_اقباليه) مورد بازديد تعدادي از اعضاء شورا قرار گرفت.

وي با بيان اينکه سه نوع باغ کاملا آباد، نيمه آبادو در حال تخريب در قزوين وجود دارد، ادامه داد: باغات آباد و نيمه آباد با رفع کم آبي حفظ شده و مشکلاتشان حل مي شودو باغهايي که در حال نابودي کامل قرار دارند نيز به دليل ميراثي بودن و فقدان انگيزه صاحبان با موانعي دست و پنجه نرم مي کنند.

صديقي تصريح کرد: بايد تلاش کنيم تا باغستان سنتي مرحله به مرحله به جايگاه اصلي خود دست يابدو در بازديدي که به عمل آمد، به غير از بدنه اصلي باغستان، نقاطي که در مجاورت راهها و مسيرها قرار داشتند به نسبت ديگر مناطق از آباداني بهتري برخوردار بودند.

نايب رئيس کميسيون عمران افزود: ترسيم نقشه راه و اتخاذ تدابيري براي اجراي طرح هايي در رابطه با ايجاد جاده هاي دسترسي، از گامهاي مهمي است که مي تواند با توجه به اتخاذ تدابيرو شاخصه هايي در دستور کار قرار بگيرد.

اين عضو شورا در رابطه با اجراي طرح هاي رايگان براي احياي باغستان يادآورشد: ارائه تسهيلات به باغداران و توليد نهالهاي اصلاح شده پسته، بادام و انگور و توزيع آنها از سوي سازمان باغستان و جهاد کشاورزي در بين باغداران مي تواند اجرايي شود.

وي با بيان اينکه عمده مشکل باغستانها در حال حاضر کمبود آب است که با توجه به کاهش نزولات آسماني پديد آمده، افزود: تلاش مي کنيم تمامي سازمانهاي مرتبط به حوزه باغستانها براي حل مشکلات آنها و گذر از بحرانهاي به وجود آمده، پاي کار بيايند.

نماينده شورا در سازمان باغستان نقش آفريني استانداري، جهاد کشاورزي، محيط زيست، اداره کل راه و ترابري، نيروي انتظامي و ديگر دستگاههاي مرتبط را براي رونق باغستانهاي شهر بسيار مؤثر دانست.

اين عضو شورا در رابطه با نتايج بازديدو تصميمات اتخاذ شده، انتقال آب پسماند تصفيه شده شهر به محدوده باغستان را از اولويتهاي اصلي دانست و همچنين افزايش سهم آب اين محدوده سبز و رگهاي حياتي شهر از سوي شرکت آب منطقه اي قزوين را از ديگر اولويتها برشمرد.

صديقي در پايان يادآورشد: طي سال جاري، برپايي جلسات مستمر براي حل مشکلات باغستانها با حضور دستگاههاي مرتبط در دستور کار شورا قرار خواهد گرفت.

پايان پيام/1230/فروردين94

تصاویر مرتبط