سه‌شنبه ۱۳۹۷/۰۷/۱۰

زهرا یوسفی عضو شورای اسلامی شهر قزوین:

عملکرد سازمان هلال احمر طی سالیان متمادی توانسته اعتماد عمومی را به خود جلب کند

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر قزوین، دکتر زهرا یوسفی، رئیس کمیسیون ورزش و سلامت شورای شهر در جلسه علنی پارلمان محلی که با حضور مسئولین سازمان هلال احمر همراه بود؛ گفت:

اقدامات سازمان هلال احمر از بهترین اقدامات بشر دوستانه‌ای است که در کشور در حال انجام است. عملکرد این سازمان طی سالیان متمادی توانسته اعتماد عمومی را به خود جلب کند به گونه ای که در حوادث مختلف ، ارجحیت مردم به سپردن کمک های خود به سازمان هلال احمر است.

وی افزود: ورود هلال احمر قزوين به زمینه های مختلف فعاليت های نوع دوستانه و گسترش فعالیت آن به خارج از مرز های استان قابل تقدیر و تحسین است. کارکنان این سازمان توفیق خدمت به مردمی را دارند که آنها را فرشتگان نجاتی می‌دانند که در سخت ترين مشکلات به کمک آن ها می‌شتابند.

دکتر یوسفی با اشاره به اشتراکات فعالیت های هلال احمر و شهرداری گفت:

این موضوع فرصت بسیار خوبی برای تعامل و تقویت فعاليت های یکدیگر خواهد بود. یکی از مهم ترین موارد، بحث آموزش شهروندی است که در شهرداری نیز در دستور کار است. آموزش حقوق شهروندی، مهارت های فردی و مهارت های اجتماعی از مواردی است که می‌تواند در کنار آموزش های هلال احمر به توانمند سازی شهروندان کمک کند.
همچنین صحنه های حوادث و سوانح نیز از زمينه های مشترک فعاليت نیروهای امدادی هلال احمر و آتشنشانان است و تعامل دو سويه بنفع شهر و شهروندان خواهد بود.

رئیس کمیسیون ورزش و سلامت شورای اسلامی شهر قزوین در ادامه با بيان ديگر زمینه های همکاری هلال احمر و شهرداری اضافه کرد:

لازم است تعدادی از تابلوهای تبلیغاتی سطح شهر در اختیار سازمان هلال احمر قرار گیرد تا این سازمان بتواند ایده ها و برنامه های بشر دوستانه خود را به نحو بهتر و جامع تری اطلاع رسانی کند.

دکتر زهرا یوسفی ضمن استقبال از پروژه استخر روباز بانوان که هلال احمر احداث آن را در دستور کار قرار داده؛ تاکید کرد:

در تمان کشور مشکل کمبود کلسیم و پوکی استخوان در بانوان در سنين پايين وجود دارد که بخشی از آن به تغذیه نامناسب و بخش دیگر به عدم بهره‌مندی بانوان از نور آفتاب مربوط می‌شود. این در حالی است که کشور ما از كشورهای پرآفتاب است.

وی ادامه داد: اجرای چنین طرحی از دغدغه ها و مطالبات جدی فعالین حوزه زنان است که اجرای آن توسط هلال احمر گام مثبت و خوبی است و لازم است با بررسي جوانب مختلف و دقت بر امنيت آن، گام مثبتی به سمت سلامتی بانوان باشد.

این عضو شورای اسلامی شهر قزوین به فعالیت هلال احمر در سیستان و بلوچستان پرداخت و گفت:

شما به تعداد زياد زنان باردار سيستان و بلوچستان که از سوء تغذیه رنج می‌برند اشاره كرديد كه البته اين معضل برای آن استان قابل تصور است. ولي متاسفانه در استان قزوین نیز با وجود همه ظرفیت ها و قطب صنعتي و كشاورزي بودن آن، همچنان موارد سوء تغذیه مادران وجود دارد.

طبق اعلام دانشگاه علوم پزشکی حدود ۵ هزار زن باردار که دچار سو تغذیه هستند در استان وجود دارد که جنین آنان بعلت نداشتن غذاي كافي، رشد مناسب نداشته است.

دکتر یوسفی افزود: خوشبختانه بنياد علوی در اقدامی انسان دوستانه تمام مادران ساكن روستا را تحت پوشش خود داده است. اما زنان باردار حاشیه شهرها و زنان افغانی در اين چتر حمايتي نيستند. پیامد این سوء تغذیه، نسلی خواهد بود که از لحاظ جسمی، روحی و ضریب هوشی دچار مشکلات عديده است.

وي پيشنهاد داد كه شهرداری و هلال احمر بطور مشترک برای حل این معضل اقدام نمايند.

یوسفی ادامه داد:‍ انتصاب يك شهردار خانم از وعده هاي اوليه شهردار محترم بوده است که امروز نیز بانوان شهر از طریق اعضای شورا پیگیر تحقق این وعده هستند.

گزارش عملکرد معاونت برنامه ریزی شهرداری بسیار دلگرم کننده بود و ما خوشحالیم که در شهرداری تغییر و تحولاتی در حال وقوع است که پایه علمی دارند. برنامه ارائه شده آینده روشنی را پیش روی شهرداری قرار می‌دهد. امیدواریم این برنامه ها به خوبی به مرحله بهره برداری برسند و شهرداری را از روزمرگی نجات داده و به یک جایگاه پویا و فعال و تاثيرگذار برساند.

وی افزود: در یک سال گذشته پیرامون موضوع اجراي طرح طبقه بندی مشاغل و مسائل مربوط به قرارداد های حجمی نوع یک و دو جلسات زیادی برگزار شده است.

دکتر یوسفی تاکید کرد: تامین معیشت کارکنان در حد مناسب و مطلوب، وظیفه مدیران شهرداری است. اگر شهرداری نتواند حق و حقوق کارکنان خود را بطور منطقي و منصفانه بپردازد مطمئناً نمی‌تواند برای احقاق حقوق شهروندان نیز خيلي موثر واقع شود. به عنوان مثال رانندگانی که به صورت آژانس برای شهرداری کار می‌کنند، در وضعیت نامطلوبی از لحاظ دریافتی داشته‌اند و به دنبال گراني های اخير وضعيت آنان بسيار بغرنج شده و لازم است به فوريت مداخله اي در وضع دريافتی آنان صورت پذيرد.

رئیس کمیسیون ورزش و سلامت شورای اسلامی شهر در ادامه به مبحث جانشین پروری در مدیریت و برنامه ریزی شهرداری پرداخت و گفت:

پرورش مدیر برای یک جایگاه پروسه‌ای زمان بر خواهد بود و موضوعی مهم است که در درازمدت باید در دستور كار شهرداری قرار گیرد.

دکتر یوسفی ضمن اشاره به لزوم استفاده از بانوان در بدنه مدیریت شهرداری، گفت:

در ابتدا باید بررسی شود که بانوان چند درصد کارمندان شهرداری و چند درصد از مديران این نهاد را تشکیل می‌دهند و با در نظر گرفتن مدارک تحصیلی، سابقه كار، ويژگيهای خاص فردي و ... با منظور داشتن توانمندي و شایستگی، از حضور آنان در جایگاه های مدیریتي در شهرداری استفاده شود و اساس انتخاب نه جنسيت بلكه شايستگی‌ها باشد. در همين راستا، انتصاب يك شهردار خانم از وعده هاي اوليه شهردار محترم بوده است که امروز نیز بانوان شهر از طریق ما پیگیر تحقق این وعده هستند.

عضو شورای اسلامی شهر قزوین در پایان به کارگروه شمس اشاره کرد و گفت:

این کارگروه از افراد خوش فکر، مدير و نخبه شهر تشکیل شد و بنا بود همفکری‌ها و پیشنهادات و نظرات کارشناسی این عزیزان، در اختيار اعضاء شورای شهر جهت به كارگيري در تصميمات مديريتی قرار گيرد كه تاكنون بی‌بهره بوده ايم. امیدوارم بتوانیم در آینده از حاصل کار اين كارگروه استفاده نماييم.

 

تصاویر مرتبط