شنبه ۱۳۹۸/۰۶/۳۰

قاسمی:

در راستای زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا بیش از سه هزار تابلوی معرفی شهدا در سطح شهر نصب شده است

داریوش قاسمی، مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری قزوین گفت: در سال های اخیر سازمان زیباسازی شهرداری قزوین در راستای زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا اقدامات زیادی انجام داده که نصب بیش از سه هزار تابلو معرفی شهدا از مهم ترین این اقدامات محسوب می شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهرداری قزوین، قاسمی با تاکید بر جایگاه والای شهدا در کشور تصریح کرد: از آن جا که شأن و منزلت شهدا برای همه افراد جامعه در هر قشر و هر سنی  بارز است و همه می دانند که امنیت کنونی کشور را به خون شهدا و خانواده آن ها مدیون هستیم، هر نهادی متناسب با وظایف خود باید برای زنده نگه داشتن یاد و خاطره  شهدا تلاش کند.

وی ادامه داد: در راستای تکریم مقام شهدا و خانواده معظم آنان، اقدامات ویژه ای توسط سازمان زیباسازی شهرداری قزوین انجام شده که در حوزه وظایف این سازمان است.

این مسئول ادامه داد: یکی از مهم ترین اقداماتی که سازمان زیباسازی شهرداری قزوین در سال های اخیر برای حفظ یاد و خاطره شهدا و احیای نام آن ها  انجام داده، برگزاری سمپوزیم سردیس شهدا بوده که علاوه بر استقبال هنرمندان و مجسمه سازان، مورد توجه شهروندان هم قرار گرفت.

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری به ساخت سردیس شهیدان لشگری، بابایی، رجایی، حسن پور و ابوترابی در شهریور 97 اشاره و بیان کرد: سردیس این شهدا توسط مجسمه سازان مجرب و سرشناس کشور ساخته شده و در بوستان مشاهیر نصب شده است.

قاسمی تأکید کرد: یکی دیگر از اقدامات مهم این سازمان، نصب کاشی نگاره با موضوع دفاع مقدس بر روی یکی از دیوارهای سطح شهر است که هدف از اجرای آن حفظ و احیای نام و یاد شهدای هشت سال دفاع مقدس است.

وی به اجرای نقاشی دیواری در سطح شهر هم اشاره و تصریح کرد: تابلو نقاشی دیواری رزمندگان دفاع مقدس در میدان خلیج فارس، پرتره شهید لشگری در بلوار شهید لشگری، پرتره شهید ابوترابی در پایانه مسافربری آزادگان، پرتره شهید رجایی در بلوار جمهوری، پرتره شهید عابدینی و شهید چگینی نیز در بلوار آزادگان به تصویر کشیده شد و مورد توجه هنرمندان، شهروندان و خانواده معظم شهدا قرار گرفت.

این مسئول به نقاشی دیواری شهدای مدافع حرم نیز اشاره و بیان کرد: شهدای مدافع حرم الگوی ایثار، شهادت و آزادگی هستند که از جایگاه ویژه ای میان مردم برخوردارند، از همین رو باید برای حفظ یاد و نام آن ها تلاش کرد تا جوانان عصر حاضر که از این فضا ها دور هستند  با این فضایل اخلاقی آشنا شوند.

وی افزود: سازمان زیباسازی شهرداری قزوین نقاشی دیواری شهید مدافع حرم سیاهکال مرادی را در بلوار امام خمینی(ره) و نمایی از چهره شهید حجت اسدی، یکی دیگر از شهدای مدافع حرم قزوینی، در میدان حافظ ناحیه مینودر به تصویر کشیده است.

قاسمی افزود: همچنین سازمان زیباسازی شهرداری قزوین تصویر شهدای نیروی انتظامی را مقابل درب ورودی ستاد فرماندهی نیروی انتظامی  در چهار راه 22 بهمن نقاشی کرده است.

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری، ساخت و جانمایی المان پدران آسمانی در آستان مقدس امام زاده حسین(ع) را از دیگر اقدامات مهم این سازمان برای حفظ یاد و خاطره شهدا برشمرد و خاطرنشان کرد: المان شهید بابایی توسط این سازمان ساخته شده و در ابتدای خیابان شهید بابایی نصب شد، همچنین در میدان دفاع مقدس نیز المانی از یک رزمنده نصب شده است.

وی به تزیین دیوارهای کنار پل سرداران هم اشاره کرد و گفت: دیواره های این پل به گونه ای تزیین شده که تداعی کننده خاطرات دفاع مقدس و تلاش رزمندگان و شهدا در جبهه های نبرد حق علیه باطل باشد.

این مسئول اضافه کرد: کنگره ملی سه هزار شهید که سال گذشته در قزوین برگزار شد یک اتفاق بزرگ در حوزه حفظ یاد و مقام شهدا بود که به بهترین نحو ممکن اجرا شد و نقاشی دیواری بر روی دیوار اداره کل بنیاد شهید همزمان با برگزاری این کنگره ملی توسط سازمان زیباسازی شعرداری قزوین انجام شد.

قاسمی از ساخت 130 سازه 6 تصویره برای نمایش تصویر شهدا در سطح شهر یاد و بیان کرد: حدود یک هزار و 200 شهید در قزوین وجود دارد که تصویر 600 نفر از آنان در 6 ماه نخست سال جاری بر روی سازه های 6 تصویره به نمایش گذاشته شده و تصویر 600 شهید دیگر نیز در نیمه دوم سال نمایش داده می شود.

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری از نصب 702 تابلو مصور شهدا در کوچه های مختلف شهر در سال گذشته اشاره و بیان کرد: این تابلو های مصور شامل اطلاعات فردی شهیدانی است که برخی از کوچه های سطح شهر به نام آن ها نامگذاری شده که این اقدام همزمان با برگزاری کنگره ملی سه هزار شهید انجام شد.

وی از ساخت و نصب المان شهدا به مناسبت کنگره ملی سه هزار شهید در سال گذشته یاد و بیان کرد: این المان در حال حاضر در پارک جانباز نصب شده است. 

قاسمی یکی دیگر از اقدامات مهم سازمان زیباسازی شهرداری قزوین را برگزاری جشنواره ملی نقاشی دیواری شهدا ذکر کرد که دستاورد آن نقاشی پرتره شهدا بر دیوارهای سطح شهر بوده است.

این مسئول خاطرنشان کرد: سازمان زیباسازی شهرداری قزوین  تاکنون بیش از 3 هزار تابلوی معرفی شهدا در معابر نصب کرده است،  اگرچه سازمان به صورت مداوم بر تابلو های معابر نظارت دارد، اما شهروندان می توانند با مشاهده هر گونه نقص در این تابلو ها، با ارسال پیامک به سامانه پیامکی 30006701 می توانند مشکلات مربوط به تابلو ها را به سازمان زیباسازی شهرداری قزوین اطلاع رسانی کنند.

قاسمی تصریح کرد: تاکنون سه تابلوی دارای نقص از سوی شهروندان به سازمان اعلام شده بود، که  این سازمان ظرف مدت ۲۴ ساعت نسبت به اصلاح ان ها اقدام نمود.

پایان پیام.

تصاویر مرتبط